Зняття судимості: до європейських стандартів?

Сергій Хохлов, радник Trusted Advisors, прокоментував законодавчу ініціативу щодо наближення кримінального законодавства України до європейських стандартів в частині зняття судимості.

Для оцінки запропонованих змін слід порівняти запропонований текст законодавчої ініціативи, схвалений Комітетом з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної Ради, з чинною редакцією Кримінального кодексу України.

На сьогодні ч. 2 ст. 91 КК України передбачає, що дострокове зняття судимості до закінчення строків, зазначених у ст. 89 КК України, не допускається у випадках засудження за умисні тяжкі, особливо тяжкі та корупційні злочини.

Запропоновані зміни (у порівнянні з чинною редакцією КК України) значно звужують перелік осіб, до яких не може бути застосоване дострокове зняття судимості: судимість не може бути дострокова знята з лише із засуджених, які вчинили тяжкі та особливо тяжкі злочини, передбачені розд. ІІ «Злочини проти життя та здоров’я», розд. VI «Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи», розд. ХХ «Злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку» Особливої частини Кримінального кодексу України».

Для прикладу, у разі прийняття запропонованих змін до КК України на дострокове зняття судимості зможуть розраховувати особи, засуджені за державну зраду (ст. 111 КК України), диверсію (ст. 113 КК України), шпигунство (ст. 114 КК України) та за вчинення розбою (ст. 187 КК України).

Таким чином законодавець надасть додаткову можливість досить широкому колу осіб, засуджених за тяжкі та особливо тяжкі злочини, розраховувати на дострокове зняття судимості, а у випадку зняття з такої особи судимості факт попереднього притягнення її до кримінальної відповідальності, згідно з ч. 2 ст. 88 КК України, не матиме правового значення у разі вчинення нового злочину. На мою думку, таке поблажливе ставлення до осіб, засуджених за тяжкі та особливо тяжкі злочини, хоча і може відповідати європейським стандартам, однак є неприйнятним для України в умовах постійного зростання кількості вчинених злочинів, зокрема тяжких та особливо тяжких злочинів проти власності.

Також дивною виглядає ініціатива вилучення з переліку злочинів, у разі вчинення яких засуджена особа не може розраховувати на дострокове зняття судимості, корупційних злочинів. Така позиція йде у розріз із задекларованими державними органами цілями викорінення корупції, оскільки зменшує можливі негативні наслідки для осіб, засуджених за корупційні злочини. До того ж у разі дострокового зняття судимості із засудженої особи, згідно з положеннями ч. 1 ст. 88 КК України, вона буде вважатися такою, що не має судимості, а також на неї не розповсюджуватимуться передбачені законодавством України обмеження на заняття посад у державних органах.

Підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що законодавець, вносячи зміни до чинних нормативно-правових актів України, хоча і має орієнтуватися на європейський досвід регулювання певних суспільних відносин, однак, насамперед, він повинен зважати на можливість та доцільність його застосування в українських реаліях.

Нагадаємо, Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроект щодо наближення кримінального законодавства України до європейських стандартів у частині зняття судимості. Законопроектом №5514 пропонується викласти ч. 2 ст. 91 «Обчислення строків погашення судимості» Кримінального кодексу України в новій редакції, зазначивши, що «зняття судимості до закінчення строків, зазначених у ст. 89 цього Кодексу, не допускається у випадках засудження за умисні тяжкі та особливо тяжкі злочини, передбачені розд. ІІ «Злочини проти життя та здоров’я», розд. VI «Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи», розд. ХХ «Злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку» Особливої частини Кримінального кодексу України».

Матеріал опубліковано в «Юридичній газеті», № 29-30, від 11.07.2017р.